Home Contact SiteMap Administracja
 
           
  Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności 31 maja Światowy Dzień bez Tytoniu
 
Aktualności
[2019-03-11]
Oferta pracy dla lekarzy
[2019-03-07]
Informacja dotycząca pobierania biletu do poradni specjalistycznej
[2019-03-01]
Uwaga zmiana terminu składania ofert Konkurs na udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie fizjoterapii w warunkach domowych
Newsletter
Jeśli chcesz być na bieżąco informowany:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu zgłoszenia zgodnie z RODO przez SZPITAL SPECJALISTYCZNY im. H. KLIMONTOWICZA W GORLICAH, jako administratora danych.Księga Gości

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu zgłoszenia zgodnie z RODO przez SZPITAL SPECJALISTYCZNY im. H. KLIMONTOWICZA W GORLICAH, jako administratora danych.

 
Aktualności
A A A
[2018-06-01] 31 maja Światowy Dzień bez Tytoniu

„Tytoń i choroby serca” – to hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia bez Tytoniu. Badania naukowe potwierdzają, że palenie tytoniu jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia.

Dym tytoniowy zawiera 7 tysięcy szkodliwych substancji, z których ponad 70 to substancje rakotwórcze. Liczne badania naukowe potwierdzają, że substancje te trafiają do krwiobiegu palaczy i są rozprowadzane po całym organizmie wywierając szkodliwy wpływ na wszystkie jego funkcje. Ponadto nikotyna znajdująca się w dymie tytoniowym ma silne działanie uzależniające. Szacuje się, że prawie 9 milionów Polaków pali codziennie tytoń. Na jednego palacza przypada średnio 17 papierosów, a 91% palaczy wpada w nałóg przed ukończeniem 25 roku życia.

Bierne palenie także szkodzi

Uzależnienie od tytoniu pogarsza jakość życia, powodując choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia oraz choroby nowotworowe. Szacuje się, że co roku 60 tysięcy Polaków umiera z powodu chorób odtytoniowych. Trzy grupy chorobowe występujące prawie wyłącznie u palaczy to: rak płuca, przewlekła obturacyjna choroba płuc oraz zawał serca występujący przed 50 rokiem życia. Na samego raka płuca umiera rocznie 20 tysięcy Polaków.  Osoby palące powinny pamiętać o tym, że ich nałóg zagraża też osobom z ich otoczenia. Bierne palenie związane z wdychaniem dymu papierosowego jest wyjątkowo niebezpieczne. Boczny strumień dymu papierosowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy. Paląc przy innych osoby uzależnione zwiększają u osób niepalących ryzyko zachorowania na raka płuca i choroby serca. Ponadto kontakt biernych palaczy z dymem tytoniowym osłabia ich zdolność do pracy, zmniejsza wydajność, demobilizuje i pogarsza samopoczucie.

Profilaktyka antynikotynowa

Mając na uwadze dobro palaczy – zarówno tych nałogowych jak i biernych – Ministerstwo Zdrowia intensywnie realizuje „Program zwalczania następstw zdrowotnych używania wyrobów tytoniowych i wyrobów powiązanych” w ramach Narodowego Programu Zdrowia. W obecnym roku kalendarzowym jego realizacja wiąże się m.in. z organizacją szkoleń personelu medycznego w zakresie leczenia uzależnienia od tytoniu, przeprowadzaniem minimalnych interwencji antytytoniowych, prowadzeniem Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym, a także z działaniami ograniczającymi problem używania wyrobów tytoniowych w zakładach pracy. Środki finansowe przewidziane na wspomniane działania w roku 2018 wynoszą ponad 5 mln złotych.

Warto rzucić palenie

Korzyści wynikające z zaniechania palenia widoczne są niemal natychmiast:

 • W ciągu 20 minut zmniejsza się tętno i ciśnienie krwi;

• W ciągu 12 godzin stężenie tlenku węgla we krwi spada do normalnego poziomu;

• W ciągu 2-12 tygodni poprawia się krążenie i praca płuc;

• Rok po zaprzestaniu palenia ryzyko choroby wieńcowej jest o połowę niższe niż u osób palących;

 • W okresie 5-15 lat od zaniechania palenia ryzyko udaru mózgu zmniejsza się do poziomu występującego wśród osób niepalących;

• Piętnaście lat po zaprzestaniu palenia ryzyko rozwoju choroby wieńcowej jest takie jak u osób, które nigdy nie paliły. 

Darmowa pomoc

Należy pamiętać, że zaprzestanie palenia dla większości palaczy wiąże się z koniecznością zmierzenia się z problemem uzależnienia, dlatego często wymaga podjęcia specjalistycznego leczenia. Po pomoc można zgłosić się do lekarza rodzinnego lub specjalistycznych poradni. Możliwość uzyskania nieodpłatnej pomocy osobom palącym lub poszukującym pomocy dla swoich bliskich oferuje również wspomniana już wcześniej Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym działająca pod numerami: 801 108 108 i (22) 211 80 15 (od poniedziałku do piątku od godz. 11 do 19).

 

Światowy Dzień bez Papierosa został zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia w 1987 r., aby przypominać ludziom o szkodliwym działaniu papierosów i zachęcać ich do wizyt u lekarzy specjalistów.

 

https://www.gov.pl/zdrowie/dzisiaj-przypada-wiatowy-dzien-bez-tytoniu


 
 
   
 
 
 
     

 

Szpital Specjalistyczny
im. H. Klimontowicza w Gorlicach
ul. Węgierska 21, 38-300 Gorlice
tel. (18) 35-53-200
email: szpital@szpital.gorlice.pl

© 2012 www.szpital.gorlice.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron www - iPolska.com.pl