Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Laboratorium Medyczne czynne od poniedziałku do soboty

[2019-06-17]
Studiujesz medycynę - złóż wniosek o stypendium
[2019-06-10]
Dyrektor Szpitala objął patronatem IV edycję Gminnego Konkursu Pierwszej pomocy przedmedycznej
[2019-05-17]
Szpital realizuje Przesiewowe Badania Kolonoskopowe jelita grubego

[2019-02-26] Laboratorium Medyczne czynne od poniedziałku do soboty

Laboratorium Medyczne
czynne od poniedziałku do soboty

Punkt pobrań czynny
 poniedziałek – piątek 7.10 – 12.00
 sobota  7.30 – 11.00

Wydawanie wyników
poniedziałek – piątek 7.10 – 12.00 i 13.30 – 14.20
sobota 7.30 – 12.00

-          wyniki badań materiału pobranego w sobotę po godz. 10.00 będą wydawane w kolejne dni robocze,

-          w sobotę nie pobieramy badań u noworodków.

Uwaga: wyniki badań specjalistycznych (elektroforeza, witamina D3, markery nowotworowe i inne będą wykonywane zgodnie z harmonogramem oznaczeń obowiązującym w laboratorium)

INSTRUKCJA PRZYGOTOWANIA PACJENTA DO BADANIA KRWI

Do pobrania krwi do badań rutynowych, niezależnie od powodów dla jakich chcemy je wykonać do laboratorium  należy zgłosić się rano (zalecane godziny pobrania 7-9). Uzasadnia się to faktem ,iż wiele parametrów ulega wahaniom dobowym tj zmienia się w zależności od pory dnia (nawet o kilkadziesiąt procent)

Przed badaniem należy być:

1.      na czczo, po około 12  godzinach od spożycia ostatniego posiłku, optymalnie ostatni posiłek powinien być spożyty ok 18 –stej w dniu poprzedzającym badanie

2.      po nocnym wypoczynku (nie powinno się przychodzić na badanie po wysiłku np po pracy na nocnej zmianie),

3.      przed rozpoczęciem leczenia, (o ile jest to możliwe)

4.      jeśli są przyjmowane leki stale, kolejną dawkę (o ile jest to możliwe) należy przyjąć po pobraniu krwi.

5.      Preparaty witaminowe i wzmacniające, preparaty ziołowe oraz   leki syntetyczne   powinny być odstawione   kilka dni  przed badaniem.

BADANIE OGÓLNE MOCZU

Przed przystąpieniem do pobrania materiału do badania obowiązują ogólne zasady higieny.

1.      Pierwszą porcję moczu oddać do toalety.

2.      Drugą tzw. środkowy strumień moczu oddać do plastikowego, jednorazowego pojemnika.

3.      Pojemnik dokładnie zakręcić.

4.      Pojemnik podpisać czytelnie imieniem i nazwiskiem.

5.      Pojemnik  z próbką moczu  dostarczyć do Punktu Pobrań .

6.      Zalecany czas dostarczenia max  2 godz  ze względu na niestabilność materiału.

Uwaga: nie należy przynosić moczu do rutynowego badania w czasie  menstruacji