Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Szpital realizuje program pilotażowy Dieta Mamy

[2020-03-24]
Zmiana w wydawaniu dokumentacji medycznej
[2020-03-20]
KWARANTANNA co powinniśmy o niej wiedzieć?
[2020-03-17]
Zasady funkcjonowania Szpitala od dnia 17 marca 2020 r.

[2019-12-20] Szpital realizuje program pilotażowy Dieta Mamy

Informujemy, iż Szpital Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach od dnia 16 grudnia 2019 r. przystąpił do pilotażowego programu, wprowadzonego Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 9 sierpnia 2019 roku - „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy” (Dz. U. z 2019 roku, poz. 1537 z póź.zm.).
Celem głównym pilotażu jest wdrożenie modelu żywienia zapewnianego kobietom w ciąży i w okresie poporodowym hospitalizowanym w oddziałach szpitalnych.

Sposób realizacji założonych celów odbywa się głównie poprzez zapewnienie Pacjentkom przebywającym w Oddziale Ginekologiczno - Położniczym:

• 5 posiłków dziennie o odpowiedniej kaloryczności, dostosowanej do danego trymestru ciąży albo okresu karmienia piersią,
  • konsultacji dietetycznych,
  • poradnictwa i edukacji dotyczącej prawidłowego żywienia.

Od Pacjentki, która chciałaby przystąpić do Programu, wymagane jest podpisanie oświadczenia wraz ze zgodą na udział w programie pilotażowym „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym– Dieta Mamy” – jest to warunek przystąpienia do programu.
Pacjentka nie ponosi żadnych kosztów związanych z realizacją programu.

DIETETYK
Podczas hospitalizacji w Oddziale Ginekologiczno - Położniczym pacjentki w ramach programu mogą skonsultować się z dietetykiem
Zamiar skorzystania z konsultacji dietetycznej należy zgłosić położnej w oddziale.

Spotkania z dietetykiem odbywają się od poniedziałku do piątku, w godz. 11.00 – 13.30.

Konsultacje z dietetykiem mogą również odbywać się drogą elektroniczną na dietetyka@szpital.gorlice.pl.

Odpowiedź dietetyka zostanie przesłana drogą elektroniczną na adres wskazany w adres mailowy.
Pacjentka ma możliwość konsultacji z dietetykiem przez okres dwóch miesięcy od dnia wypisu ze Szpitala.

Warunkiem skorzystania z konsultacji dietetyka on-line jest wypełnienie podczas hospitalizacji oświadczenia w którym pacjentka wyraża zgodę na udział w programie pilotażowym.

Pacjentki uczestniczące w programie Dieta Mamy zapraszamy do zgłaszania opinii (pozytywnych i negatywnych) dotyczących serwowanych posiłków na adres dietetyka@szpital.gorlice.pl oraz bezpośrednio do personelu medycznego w oddziale.

Jadłospis na okres  16-25 marca 2020 r.

Nasz jadłospis będzie się składał z 5 posiłków dziennie.
Dzienna dieta powinna zawierać wszystkie składniki odżywcze, w tym:

• 10-20% białka
  • 45-65% węglowodanów
  • 20-35% tłuszczu

Kaloryczność i składniki odżywcze:

• I trymestr - wartość energetyczna diety powinna być taka sama jak przed ciążą
  • II trymestr - o 360 kcal więcej w stosunku do prawidłowej wartości energetycznej diety kobiet nie będących w ciąży
  • III trymestr - o 475 kcal więcej w stosunku do prawidłowej wartości energetycznej diety kobiet nie będących w ciąży
  • okres laktacji - o 540 kcal więcej w stosunku do prawidłowej wartości energetycznej diety kobiet nie będących w ciąży

Wszelkie informacje w zakresie prawidłowego odzywania kobiet w ciąży i kobiet karmiących znajdują się także na stronie internetowej Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej www.ncez.pl/

Zapraszamy do korzystania z bezpłatnych konsultacji dietetycznych online, które prowadzi Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Więcej na poradnia.ncez.pl/