Kierujący Oddziałem – lek. Anna Marchut – specjalista psychiatra
Pielęgniarka Koordynująca – mgr Wioletta Kosińska – specjalista pielęgniarstwa psychiatrycznego
Lekarz – lek. Patrycja Orchel – specjalista psychiatra
Psycholodzy:
mgr Sylwia Salitra
mgr Justyna Lasik
Terapeuta zajęciowy:
mgr Edyta Kamińska
Głównym zadaniem oddziału jest osiągnięcie poprawy funkcjonowania pacjentów i ich samopoczucia, redukcja objawów i zachowań objawowych, zapobieganie nawrotom choroby, poprawa funkcjonowania społecznego, podnoszenie samodzielności i zaradności życiowej, poprawa samooceny, zapewnienie wsparcia, aktywizacja i pomoc w podjęciu aktywności społecznej i zawodowej.
Praca terapeutyczna z pacjentami obejmuje oddziaływania biologiczne i psychologiczne dostosowane do aktualnego stanu pacjenta i możliwości zespołu terapeutycznego i odbywa się na zasadach społeczności terapeutycznej w małej grupie pacjentów.
Długość leczenia w Oddziale jest dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta, stanu psychicznego chorego, jak również tempa realizacji celów terapii.
Bezpieczeństwo pacjentów oraz zachowanie tajemnicy wszystkich informacji na temat innych uczestników powziętych podczas terapii, są podstawowymi założeniami w funkcjonowaniu naszego Oddziału.
W ramach warsztatów organizujemy terapię zajęciową oraz zajęcia prowadzone przez psychologów.
Terapia zajęciowa w naszym Oddziale obejmuje warsztaty plastyczno-manualne, podczas których zajmujemy się malarstwem akrylowym, rzeźbieniem w drewnie, bibułkarstwem, dekupażem oraz wieloma innymi technikami związanymi z arteterapią. Proponujemy również hortiterapię.
Ważnym punktem w ciągu dnia jest zebranie społeczności, w którym biorą udział pacjenci oraz personel. Omawiamy na nim sprawy związane z pobytem w Oddziale dotyczące zarówno kwestii organizacyjnych, jak i osobistych spraw wnoszonych przez pacjentów oraz ich funkcjonowania na zajęciach.
Oferujemy treningi:
- umiejętności interpersonalnych (m.in. komunikacji, asertywności),
- funkcji poznawczych,
- relaksacji,
- umiejętności zarządzania czasem,
a także warsztaty psychorysunku, psychoedukację oraz zajęcia dotyczące zdrowego stylu życia.
Dodatkowo każdy pacjent w ramach pobytu w Oddziale ma zagwarantowaną cotygodniową sesję terapii indywidualnej. Pracujemy w nurcie psychodynamicznym oraz poznawczo-behawioralnym.
Zachęcamy do skorzystania z oferty
W lipcu 2017r. rozpoczął swoją działalność Oddział Dzienny Psychiatryczny przy Szpitalu Specjalistycznym w Gorlicach.
Oddział mieści się w budynku Starego Szpitala na II piętrze (mansarda) i oferuje 15 miejsc. Do dyspozycji pacjentów są: sala terapii zajęciowej, sala terapii grupowej oraz przestronna kuchnia z jadalnią. Dodatkowo oddział posiada dwa gabinety psychologiczne, gabinet lekarski oraz gabinet diagnostyczno-zabiegowy.
Świadczenia dzienne psychiatryczne w tutejszym Oddziale obejmują diagnostykę, leczenie i wczesną rehabilitację osób z zaburzeniami psychicznymi powyżej 18. roku życia. Przy przyjęciu wymagane jest skierowanie od lekarza psychiatry, lekarza rodzinnego lub innego lekarza.
Zapewniamy codzienną opiekę lekarza psychiatry, pielęgniarki psychiatrycznej, dwóch psychologów i terapeuty zajęciowego.
Dla kogo?
Oddział Dzienny Psychiatryczny to forma leczenia dla pacjentów bez wskazań do leczenia całodobowego, osób po pobycie w szpitalu, jako kontynuacja leczenia oraz dla pacjentów, u których dotychczasowe leczenie ambulatoryjne nie było skuteczne.
Przyjmujemy osoby dorosłe:
- doświadczające w swoim życiu trudności w funkcjonowaniu (osobistym, rodzinnym, społecznym, zawodowym) spowodowanych problemami natury psychicznej (np. po przeżyciu ciężkiego stresu, stany lękowo-depresyjne i inne),
- doświadczające zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych, zaburzeń pod postacią somatyczną oraz psychoz i zaburzeń osobowości, niewymagające całodobowej hospitalizacji,
- po leczeniu szpitalnym potrzebujące pomocy w powrocie do środowiska i pełnieniu ról rodzinnych, społecznych i zawodowych,
- u których nasilenie przeżywanych trudności życiowych lub objawów choroby powoduje pogorszenie codziennego funkcjonowania w środowisku rodzinnym i społecznym.
Oddział został utworzony z myślą o pacjentach z zaburzeniami nerwicowymi, lękowymi, depresyjnymi, chorobą afektywną dwubiegunową, zaburzeniami pod postacią somatyczną, zaburzeniami osobowości, zaburzeniami zachowania, zaburzeniami z kręgu schizofrenii, lekkim stopniem upośledzenia umysłowego i zaburzeniami funkcji poznawczych o lekkim i umiarkowanym nasileniu.
Dodatkowe informacje
- Oddział jest koedukacyjny.
- Pacjent przebywający w oddziale może otrzymać zaświadczenie o pobycie i zwolnienie lekarskie na życzenie.
- Zajęcia rozpoczynają się od godz. 9:00 i trwają do godz. 14:00, jednak zapraszamy już od godziny 8:00. Po zajęciach pacjenci wracają do swojego środowiska, domu, rodziny.
- W trakcie zajęć przewidziana jest przerwa śniadaniowa.
- W Oddziale panuje miła, sprzyjająca zdrowieniu atmosfera.
W trakcie przygotowania…
- Telefon kontaktowy – (18) 3553 524